Kalite Politikamız ve Belgelerimiz

emir palet ve orman ürünleri olarak; son teknoloji ıspm 15 kurutma tesislerimizde

gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından verilen ıspm – 15 yetki belgesi ile

ıspm-15 palet üretimi yapmaktayız.

ISPM-15

ISPM 15 Nedir?

ISPM 15 standardı, ahşaptan mamul ambalaj malzemelerin-
in bünyesinde bulunan zararlı organizmaların ülkeden ülkeye nakilleri esnasında taşınmasını önlemek amacıyla uygulanması zorunlu işlemi ifade etmektedir.

ISPM 15 herhangi bir ahşap ambalajda hiçbir zararlının ya da larvasının bulunmadığından emin olunabilmesi için kabul edilm- iştir. ISPM 15 için uygun, olan iki metot vardır:

ISIL İŞLEM: Ahşabın öz ısısının belirli değere yükseltilerek bekletilmesi anlamına gelmektedir. Isıl İşlemden geçirilmiş sayıl- ması için ahşabın öz ısısının en az 30 dakika boyunca minimum 56°C de bekletilmesi gerekiyor. Kiln Dry (fırında kurutma) /KD gerekli ısıya ulaşmış ise Heat Treatment (HT) Isıl İşlem kabul ediliyor.

FUMİGASYON: Bitkilere, depolanan zirai ürünlere, bina ve nakil vasıtalarına ve hatta mobilyalara varıncaya kadar çesitli mate- ryellere arız olan böcekleri (Yumurta, Larva, Nimf, Ergin dönem- lerinde)ve diger zararlı etmenleri(Nemetod, Fungus, Bakteri gibi) öldürmek amacıyla kapalı bir ortama (Belirli bir ısıda ve belirli bir miktarda) gaz halinde kimyasal bir madde (Fümigant) vermek ve belirli bir süre ortamda tutulmasıdır. Metil Bromide kullanılarak 16 saat fumige edilmesi işlemidir.

Her iki metotda ayrı ayrı ya da birlikte kullanılabilir.

ISPM 15 Standartı Nedir ?

Ülkemizin de üyesi bulunduğu IPPC (Uluslararası Bitki Koru- ma Konvansiyonu) Genel Kurulunun 2002 yılında kabul ettiği, uluslararası ticarette ahşap ambalaj malzemeleri kullanımını düzenleyen standarttır.

ISPM 15 Standartının Kapsamı Nedir?

ISPM 15 standardına göre ihraç edilen ürün ne olursa olsun, her türlü ahşap ambalaj malzemesi (kalınlığı 6 mm.den az olan- lar hariç olmak üzere, palet, sandık, kasa, takoz vb.) işlemden geçirilmiş (ısıl işlem) ve işaretlenmiş olmak zorundadır. İşaret- lemeyi ülkemizde yalnızca Tarım Bakanlığından Yetki Belgesi Almış olan Firmalar yapabilmektedir.

EURO PALET

EURO PALET NEDİR ?

Sadece Avrupa Palet Üreticileri Birliği (EPAL) tarafından verilen lisans ile üretilebilen palettir.

Tüm dünyada geniş bir dağıtım ve üretim ağına sahiptir. Genel üretim ve kabul şartları UIC 435-2 talimatnamesinde temel olarak verilmiştir. Euro paletlerin ölçüleri, nem oranı, üretim aşamasında kullanılan metal çiviler, montajlama koordinatları, kullanılan tahtaların ölçüleri, EPAL tarafından belirlenen stan- dartlara sahiptir.

EPAL Euro palet üretmek için kendisine başvuran firmalarda yaptığı denetimler sonrasında uygun gördüğü işletmelere lisans verir ve Euro palet sadece lisanslı firmalar tarafından üretilebilir.

Lisans alan firmalar ise uluslararası denerim şirketi tarafından üretilebilir. Lisans alan firmalar ise uluslararası denetim şirketi tarafından haberli/habersiz denetimler ile sürekli kontrol edilir.

Beyaz paletlere göre 10 kat fazla kullanım ömrüne sahip olan Euro paletlerin tamiri içinde EPAL tarafından lisans verilir. Tamir lisansı olan firmalarda üretici firmalar gibi lisans öncesi ve sonrasında SGS tarafından sürekli denetlenirler.

Neden EURO Palet ?

Uluslararası Dolaşım

Euro Palet AB ülkelerinin tamamı, ABD başta olmak üzere; Amerika kıtası ve Uzakdoğu da 35 ülkede standart ölçüleri, standart malzemeleri, ISPM 15 standartlarında ısıl işlem gördüğü için bakteri ve böcek oluşumuna engel olması, sağlamlığı ve çevreci yapısıyla en çok tercih edilen

ahşap palettir.

Çoklu Kullanım
Euro palet diğer ahşap paletlere göre 10 kat fazla uzun ömre sahiptir. Ayrıca dünya genelinde 35 ülkede yine EPAL tarafından lisans verilen firmalar tarafından tamir edilerek kullanım ömrü daha artmaktadır.

Emir Palet ve Orman Ürünleri alanında uzman 70 deneyimli üretim personelimiz ile tesisimizin %10’u ile Euro Palet Üretimi yapmaktadır.